Poškození páteře a míchy

K poškození míchy (míšní lézi) dochází nejčastěji při poranění páteře následkem úrazu. Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození.

Nejčastější příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné.

Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění.

Mícha však může být poškozena i při nádorovém, zánětlivém, cévním či degenerativním onemocnění a také vrozeně.


Paraplegie/tetraplegie/pentaplegie

 

Nízká paraplegie Th 10/L

Poškození míchy v segmentu dolní části zad způsobí úplnou nebo částečnou ztrátu pohyblivosti dolních končetin. Citlivost je zachovalá od břicha nahoru částečné čití na nohou.

Vysoká paraplegie Th 1/6

Poškození míchy v segmentu horní části zad způsobí částečnou ztrátu pohyblivosti těla a úplnou ztrátu pohyblivosti dolních končetin. Dýchání a kašlání bude částečně omezené. Citlivost je zachovaná od hrudi nahoru, ale žádná na břich a dolních končetinách.

Nízká tetraplegie C 6/8

Vysoká tetraplegie C 4/, C 4/5

Poškození míchy v krčním segmentu způsobí částečnou ztrátu pohyblivosti horních končetin a úplnou ztrátu pohyblivosti těla a dolních končetin s potížemi při dýchání a kašlání. Částečná citlivost je na tvářích, šíji, ramenech a rukou, ale nebude žádné čití na těle a nohou.

Pentaplegie C1/3

Tyto osoby jsou na stálé ventilační podpoře.


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952