Páteř a mícha

Páteř

Páteř (columna vertebralis) řadíme mezi jednu z nejdůležitějších a nejpružnějších částí lidského těla. Páteř je jakýmsi „spojovatelem“ mezi jednotlivými částmi těla. Na páteř je napojena hlava, horní a dolní končetiny a spolu s hrudníkem a dutinou břišní nese a chrání všechny důležité orgány v těle.

Páteř je tvořena celkem z 34 obratlů - z toho je 7 krčních, vertebrae cervicales (C1-C7), 12 hrudních, vertebrae thoracicea (Th1 – Th12), 5 bederních, vetrebrae lumbales (L1 – L5), 5 obratlů křížových, vertebrae sacrales (S1 – S5) a 4-5 rudimentálních obratlů kostrčních, vetrebrae coccygeae (Co). V každém úseku páteře mají obratle charakteristický tvar a velikost. Křížové obratle srůstají v křížovou kost, os lacrum, a obratle kostrční v kostrč, os coccygis.

Mícha

Mícha začíná na úrovni prvního krčního obratle a končí na úrovni druhého bederního obratle. Páteř obsahuje 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových srostlých v kost křížovou a 4-5 kostrčních obratlů. Tělo obratle a oblouk obratle tvoří páteřní kanál, kterým mícha prochází. Každý obratel páteře má možnost pohybu. Proti nadměrnému pohybu páteře chrání tvar obratle a silné svaly a vazy, které běží podél páteře.

Z míchy vychází mezi jednotlivými obratli 31 párů míšních nervů, které se spojují s jednotlivými částmi těla. Nervy na pravé straně míchy inervují pravou polovinu těla a obráceně. Senzitivní nervy informují díky čidlům v kůži a vnitřních orgánech míchu o tom, co tělo cítí. Ta přenáší informace do mozku. Mozek vysílá informace zpět do míchy, která je přenáší míšními nervy dále do svalů. Tímto způsobem mozek ovlivňuje svalovou činnost.
 


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952