08.08.2013 09:42

Zpráva ze setkání vozíčkářů nejen Královéhradeckého regionu

 

CZEPA již počtvrté zorganizovala setkání svých klientů a vozíčkářů jiných organizací včetně jejich terapeutů, přátel a členů rodiny. Dnem odpoledního setkání byl opět pátek. Do Nové Paky, kde sídlí   Život bez bariér o.s, se 2. srpna 2013 sjelo na 40 účastníků, z toho polovina vozíčkářů. Z účasti se bohužel omluvila řada tetraplegiků, jelikož kvůli poruše termoregulace špatně zvládají pobyt v horkém počasí.  Teploměr sice ukazoval i v odpoledních hodinách 37°, avšak terasa pod stromy před budovou Života bez bariér byla příjemným místem pro připravený program.

Manželé Fučíkovi a další zaměstnanci Života bez bariér připravili příjemné prostředí se stoly a slunečníky na terase s výhledem na Novou Paku a krásnou přírodu. Na účastníky čekal stánek s výrobky chráněných dílen a také s chlazenými nápoji pro osvěžení. V průběhu odpoledne si zájemci mohli prohlédnout celý areál včetně nové budovy Centra bez bariér, kde je kromě dílen, tělocvičny, půjčovny pomůcek a konferenční místnosti i  bezbariérové ubytování s kapacitou 10 lůžek.

Na setkání tentokrát přijalo pozvání sedm společností  a prezentace výrobků nebo činnosti měly své zájemce. Paní Helena Šádková, zastupující Helpcentrum i společnost Patron přivezla na ukázku aktivní vozíky a zprostředkovala sponzorství dárků pro účastníky (placky, otvíráky a zrcátka s logem CZEPA). Paní Zlata Richterová prezentovala jednorázové cévky firmy Teleflex Medical a poskytla pro organizaci akce finanční podporu. Firma Medtronic, která je výrobcem baclofenových pump, sponzorovala báječné občerstvení z pekárny Moravec v Horních Počernicích. Upravené auto pro vozíčkáře přivezl ukázat Ing. Pavel Bahyl z firmy IROA a svými nápady v upraveném multifunkčním Tranzitu i v jiných vozítkách se zaslouženě chlubil Joska Fučík. Jirka Kuchta přivezl přídatné kolečko FreeWheel, přídatný elektromotor k mechanickému vozíku SmartDrive a sportovní handbike. Opět nechyběli asistenční pejsci z Ligy vozíčkářů a báječný stroj na dvou kolech Genny.

CZEPA ve spolupráci s Klinickou zájmovou skupinou fyzioterapeutů a spřízněných ergoterapeutů při UNIFY ČR měla připravenu oblíbenou cvičební jednotku s malými míči – overbally, které si cvičenci opět mohli ponechat a nové bylo cvičení  i s velkými Gymbally. Cvičební jednotka byla opět v režii Jiřího Suchánka, instruktora soběstačnosti ze spinální jednotky v Liberci a dala účastníkům zabrat. Aby vozíčkáři fyzickou zátěž vydrželi, osvěžovaly je ručním rozprašovačem a zároveň hlídaly jejich bezpečnost proti pádu ergoterapeutky Bára a Zuzka. Tyto dvě zkušené ergoterapeutky – Bc. Barbora Benešová z FN Královské Vinohrady a Bc. Zuzana Relichová ze Spinální jednotky Motol včetně Zdeňky Faltýnkové  nabízely konzultaci o správném sezení a korekci sedu na podkladě měření rozložení tlaku na sedacích partiích a zádech. CZEPA pro tuto službu získala přístroj Conformat pro tzv. pressure mapping, který bude využívat jak na poli prevence (především dekubitů a posturálních deformit), tak jako diagnostický přístroj pro správné nastavení sedací jednotky vozíku.

K příjemné atmosféře přispěla i tombola pro členy CZEPA, kteří dostali dárkové tašky s různým obsahem. Moc nás potěšilo, že si téměř všichni vytáhli číslo tašky, jejímž obsahem byl užitečný dárek přímo pro ně.

Chtěla bych za organizátory moc poděkovat všem sponzorům, zúčastněným společnostem, kolegyním z asociace CZEPA a dalších zařízení za pomoc a zdárný průběh velmi příjemné a hlavně přínosné a smysluplné akce. Další setkání plánujeme v Libereckém regionu v září 2013.

Děkujeme.

Za realizační tým

Zdeňka Faltýnková 

DSC_4124.JPG

 

Další fotografie ze setkání v sekci "Foto/video"

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952