01.10.2015 16:39

Zpráva z první společné akce se studenty fyzioterapie a klienty CZEPA - vozíčkáři

 

Poslední zářijový prodloužený víkend strávili společně studenti Asociace studentů fyzioterapie a vozíčkáři – noví klienti CZEPA a zkušení „mazáci“. Tuto první akci pomohla zorganizovat Zdeňka Faltýnková z České asociace paraplegiků - CZEPA a o lákavou pozvánku se postaral Jiří Bartoň za spolek Kolečka na cestách. Zdravotní i odborný dohled měla po celou dobu pobytu Bc. Veronika Liďáková, ergoterapeutka ze Spinální jednotky v Motole.

8 studentů z různých lékařských fakult z Čech a Moravy a jedna studentka speciální pedagogiky až z Bratislavy se s naprostou samozřejmostí ujalo především  tetraplegiků, kteří ještě potřebovali asistenci. První večer proběhlo vzájemné seznámení a otevřené zpovědi mladých mužů po úrazech s poškozením míchy i z důvodu jiného onemocnění, které omezilo jejich mobilitu a zhatilo představy o budoucím životě, byly velmi emotivní. Večera se zúčastnili i naši přátelé Standa Hegedüš, Tomáš Pučálka a Štěpán Hyka, kteří představili kromě svých „ohnivých strojů“ i krátký sestřih o jejich cestě na Bajkal na čtyřkolkách. Většina účastníků se sice viděla poprvé, ale během večera už byli všichni jedna parta.

Sobotní ráno začalo rozcvičkou s overbally, které CZEPA věnovala všem účastníkům jako pomůcku pro každodenní trénink fyzické kondice. Navštívit nás pak přijeli naši akční hrdinové a podrobněji  představili své stroje – Standa Hegy motorku se sajtkárou i se zvedákem, kterou si sám vymyslel. Tom Pučálka čtyřkolku i s integrovaným záchodem a Štěpán Hyka svého mazlíčka – historickou závodní Lanciu. Následovala přednáška o správném sezení na vozíku a zkouška několika asistovaných přesunů, které předvedly Zdeňka Faltýnková s Veronikou Liďákovou a studenti si pak vše mohli zkusit „naostro“ s tetraplegiky.

O výborný oběd se postaral Tomáš Müller z nedaleké Bělé pod Bezdězem, který, ač vozíčkář, se aktivně věnuje vaření a hlavně grilování na různých společenských akcích, a udělal nám super grilovačku, kterou jsme si mohli vychutnat venku na sluníčku.

Pěkné počasí nás pak vylákalo do lesa, kde si i studenti mohli vyzkoušet jízdu na vozíku i handbiku v terénu. Pozdní odpoledne pak patřilo vzdělávání studentů, kdy zástupci firmy Otto Bock seznámili posluchače s problematikou ortotiky a s různými typy vozíků, které si mohli zkusit. Zážitkem bylo jistě projet se na vozíku řízeném bradou.

Navštívit nás přijeli další přátelé – tetraplegici, kteří studentům a hlavně novým klientům CZEPA ukázali úpravy svého auta a možnosti, jak být nezávislí. Jiří Kuchta, sám tetraplegik, přivezl  pro všechny zajímavý nejen nový typ přídatného zařízení k mechanickému vozíku Smart Drive, ale i svého tříměsíčního syna Jendu.

Sobotní večer patřil tématice partnerských vztahů, sexu i asistovaného sexu, o kterém moc hezky mluvil Tomáš Pik a sklidil potlesk od všech. Zdeňka Faltýnková přivezla křesílko Swing, upravené i pro tetraplegiky, které umožňuje zlepšit jejich pohybové omezení v této oblasti.

Dopolední nedělní program byl vyplněn procházkou na nedaleké golfové hřiště a prezentací golfového vozíku pro vozíčkáře Paragolferu, jehož funkci i hru předvedl Jirka Bartoň.

Studenti mají za úkol napsat hodnocení akce a už jsme společně plánovali její  zopakování na jaře 2016 a možná opět v Poslově Mlýně, kde jsme byli naprosto se vším spokojeni.

Za organizační tým

Zdeňka Faltýnková

Další fotografie v galerii "Foto/video"

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952