13.11.2012 12:37

Zpráva z konference "Pomůcky pro život spinálních pacientů"

Hradec nad Moravicí nedaleko Opavy se stal 9. listopadu 2012 místem konání druhé letošní konference CZEPA, která měla opět benefiční charakter. Výtěžkem ve výši 41.680,- Kč na koupi mechanického vozíku bude podpořena Spinální jednotka Ostrava.
 
Hlavními organizátory byla Česká asociace paraplegiků - CZEPA ve spolupráci s generálním  sponzorem  konference firmou Otto Bock. Konference byla uspořádána ve spolupráci se Spinální jednotkou FN Ostrava a Klinickou zájmovou skupinou „Fyzioterapie míšních lézí“ při UNIFY ČR. Této odborné multioborové konference s názvem „Pomůcky pro život spinálních pacientů“ se zúčastnili fyzioterapeuti, ergoterapeuti, zdravotní sestry, sociální pracovníci a kromě několika lékařů i desítka vozíčkářů – všichni z různých koutů České republiky.
 
Konferenci zahájil profesor MUDr. Peter Wendsche, zakladatel první spinální jednotky v České republice a zároveň zakladatel moderní  paraplegiologie u nás. Primář spinální jednotky FN Motol MUDr. Jiří Kříž moderoval spolu se Zdeňkou Faltýnkovou celou konferenci a byl zároveň odborným garantem celé akce. Příspěvky byly opět na vysoké odborné úrovni a sdělení vozíčkářů, odborníků i laiků v každém bloku, mělo velký ohlas.  Stejně jako oznámení, že některé prezentace, obzvláště ze sociální oblasti, naleznou účastníci konference na CD, obdržené v dárkové tašce spolu s flasch diskem, tužkou a blokem s logem asociace CZEPA a s dalšími informačními materiály spřízněných firem. Informační materiály poskytla i Fakultní nemocnice Ostrava.
 
Tentokráte byl počet účastníků poněkud nižší než na konferenci v Praze, nicméně víc jak 80 odborníků zabývajících se problematikou spinálních pacientů a desítka firem se svými produkty zaplnila velkou tělocvičnu hotelu Belaria, že zde byla útulná atmosféra. Součástí konference byla i výstava s názvem „NeOdhlení“. Lehké akty vozíčkářů od fotografa Roberta Vana účastníky velmi zaujala a někteří tak využili příležitost koupit si kalendář těchto fotografií. Pokřtěna byla i kniha ing. Petra Šiky s názvem „Historie a vývoj ortopedického vozíku“, kterou si účastníci konference mohli také na místě zakoupit.
 
A co říci na závěr? Největší potlesk sklidili přednášející vozíčkáři, kteří mluvili o problematice života na vozíku ze své vlastní zkušenosti a to přináší nám, odborníkům, ty nejcennější informace. Další konference se bude konat pravděpodobně na podzim roku 2013 pod názvem “Pomůcky pro mobilitu spinálních pacientů“, v Liberci, ve prospěch zdejší spinální jednotky.
 
Zdeňka Faltýnková

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Vládního výboru pro zdravotně postižené.

Generální partner:   
     
     
Konferenci 
finančně podpořili:
 
 
 
  

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952