30.05.2016 16:01

Změny v příspěvku na péči díky iniciativě Expertní skupiny

Expertní skupina v sociální oblasti pro osoby s poškozením míchy v čele s Českou asociací paraplegiků – CZEPA se svým návrhem na změnu legislativy v oblasti přiznávání příspěvku na péči uspěla 26. 5. 2016 v Senátu České republiky.

V loňském roce Expertní skupina zformulovala návrh na změnu současné legislativy, která doposud neumožňovala přiznání příspěvku na péči lidem krátce po změně zdravotního stavu, kteří v době podání žádosti o tento příspěvek pobývali ve zdravotnickém zařízení. V praxi tito lidé odcházeli domů, aniž by měli přiznaný a vyplácený příspěvek na péči.

Pro náš návrh jsme získali podporu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, která tento návrh předložila Výboru pro sociální politiku.  V únoru 2016 na jednání s MPSV ČR, kterého se zúčastnila i zástupkyně Expertní skupiny Mgr. Dominika Horáková, DiS., se Expertní skupina, NRZP ČR a MPSV ČR dohodlo na společném návrhu, který nově umožňuje přiznání příspěvku na péči již za doby hospitalizace. Tento návrh byl v dubnu schválen Poslaneckou sněmovnou a nyní Senátem České republiky.

Pokud bude novela zákona podepsána prezidentem, začne platit společně s 10% valorizací příspěvku na péči od 1. srpna 2016.  

Samotné legislativní znění novely zákona o sociálních službách naleznete zde: https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=79892

Členové Expertní skupiny v sociální oblasti pro osoby s poškozením míchy jsou zdravotně sociální a sociální pracovníci 13 zařízení spinálních jednotek, spinálních rehabilitačních jednotek a neziskových organizací (SJ Brno, Ostrava, Liberec a Praha, SRJ Kladruby, Luže Košumberk, Hrabyně, Centrum Paraple, ParaCENTRUM Fenix, Liga vozíčkářů, Křižovatka HC, Lucie Marková, DiS. a Česká asociace paraplegiků - CZEPA). 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952