19.11.2014 10:08

Workshop Asociace studentů fyzioterapie: sport vozíčkářů

Zdeňka Faltýnková, z České asociace paraplegiků - CZEPA, se díky členství ve výkonném výboru profesní organizace fyzioterapeutů UNIFY ČR seznámila s Asociací studentů fyzioterapie. Letos se zúčastnila akce této skupiny studentů  - tzv. zimního Fyziokempu. Zde seznámila účastníky s problematikou fyzioterapie míšních lézí a spolu s vozíčkářem Michalem Vondráčkem odpovídali na mnoho konkrétních dotazů.  Letní Fyziokemp této aktivní skupině studentů letos nevyšel, proto Zdeňka Faltýnková zorganizovala 12.11. 2014 přednášku o sportu vozíčkářů v Centru Paraple o.p.s., které disponuje širokým sortimentem sportovních pomůcek. 
 
Akce se konala ve velké tělocvičně Centra Paraple, kde si workshop o sportech vozíčkářů nenechalo ujít téměř čtyřicet studentů. Odborných přednášek k tématu sportu vozíčkářů se ujali sportovní terapeuti Centra Paraple Mgr. Lenka Honzátková a Mgr. Jiří Pokuta. Pozvání přijal i Mgr. Rostislav Čichoň, který má s různými sporty i s výukou studentů na FTVS bohaté zkušenosti, a dále Jiří Kuchta, který studentům prezentoval handbike a přídavná zařízení k vozíku pro pohyb v terénu. 
 
Mimořádným zážitkem pro studenty bylo osobní setkání s aktivními sportovci na vozíku. Ti zodpovídali postupně na řadu dotazů, které se netýkaly pouze sportu. 
Za instruktáže vozíčkářů a sportovních terapeutů měli studenti na závěr workshopu možnost vyzkoušet si prakticky jednotlivé sportovní pomůcky. Účastníci velmi ocenili možnost propojit teorii s osobním zážitkem a těší se na další plánované tématické setkání.
 
Je pravděpodobné, že se po letech i pilným studentům fyzioterapie některé vědomosti vytratí z hlavy, ale zážitek z vyzkoušení sportovní výbavy vozíčkářů asi zůstane navždycky. Znovu jsme si ověřili, že Komenského 360 let starý princip “školy hrou” neplatí jen pro školáčky, ale umí velmi dobře posloužit i vnímavým vysokoškolákům.
 
Poděkování patří Centru Paraple za spolupráci při organizaci této užitečné akce a všem vozíčkářům, kteří byli ochotni jít se svou kůží na trh a podělit se o své zkušenosti, které studenti ve skriptech nenajdou. Přidanou hodnotou tohoto workshopu je zájem studentů o dobrovolnickou činnost, kterou obě organizace vítají.
 
 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952