17.06.2014 08:53

Setkání vozíčkářů Libereckého regionu

Pátek 13. 6. 2014 byl dnem letos prvního regionálního setkání vozíčkářů.  Na páteční odpoledne připravila Česká asociace paraplegiků – CZEPA pro klienty Libereckého regionu, ale i ostatních regionů, bohatý program. Tentokráte se setkání konalo ve spolupráci s neziskovou organizací DMO pobyty, jejíž předsedkyně Kateřina Maxová zajistila pro všechny bohaté občerstvení. Účastníci se mohli dovědět spoustu zajímavých informací z oblasti nových pomůcek usnadňujících pohyb vozíčkářů ať už pro každodenní život, pro sportovní aktivity nebo cestování. Různé vozíky, skútry a handbiky do terénu si všichni mohli vyzkoušet na hřišti Janovské sokolovny v Janově nad Nisou. Tento krásný prostor uprostřed Jizerských hor včetně TOI WC pro vozíčkáře zajistila paní Helena Šádková z Helpcentra v Mladé Boleslavi, které bylo spolu s firmou Patron Bohemia jedním ze spoluorganizátorů a sponzorů akce.

Zajímavostí byly pro vozíčkáře i zástupce firem multifunkční dodávky upravené jednak jako obytné a zároveň jako vozidla k přepravě vozíčkářů, kompenzačních pomůcek nebo třeba i ke stěhování. Největší atrakcí byl nový terénní handbik, který za námi přivezl Jiří Kuchta. Tento „stroj“, ve kterém se sedí jakoby na patách s oporou hrudníku, si vyzkoušelo nejvíce účastníků. To, že je opravdu terénní všem předvedl Jirka Suchánek svou jízdou ze schodů. Jiří patří do realizačního týmu regionálních setkání a jako instruktor soběstačnosti spinální jednotky KN Liberec má vždy co říci nebo ukázat ze svých desetiletých zkušeností ostatním, jako například cvičení s míči a pružnými tahy pro zlepšení vzpřímeného držení těla ve vozíku.

Vozíčkářům byla nabídnuta kontrola a konzultace správného sezení včetně přístrojového měření tlaku pod sedacími partiemi. Odborné poradenství poskytovaly ergoterapeutky Bc. Barbora Benešová z KRL FN Královské Vinohrady, Bc. Zuzana Kulhánková ze spinální jednotky v Motole a Zdeňka Faltýnková z CZEPA. Kromě této prevence si mohli vozíčkáři i „choďáci“ nechat změřit stav svého těla – množství tuku, svalové hmoty, vody…s návazností na doporučení odborníka Mgr. Evy Chaloupkové.

Moc děkujeme všem zúčastněným firmám  (Patron, Medicco, Amoena, Teleflex, Genny Mobility, PROvozejky, Lyddawear) a všem těm, kteří přijeli ostatním ukázat něco, co by jim mohlo usnadnit a zpestřit každodenní život na kolech (Joskovi Fučíkovi a manželům Faltýnkovým za ukázku dodávek, Ladě Horové za  zapůjčení oblečení pro vozíčkáře). Takovou každodenní radostí pro všechny vozíčkáře jsou i asistenční pejsci, které na naše setkání vždy ochotně přivezou zástupci Ligy vozíčkářů a vždy svou prací a psím úsměvem zaujmou publikum.

Další setkání bychom chtěli uspořádat v Jihočeském regionu na přelomu srpna a září. Vítáme všechny typy na místo konání a nápady na zajímavý program.

Za realizační tým
Zdeňka Faltýnková

 

Autor fotografie: Jablonecký deník/ Martin Bergman
Další fotografie v sekci "Foto/video".

 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952