02.06.2015 22:30

Seminář BanalFatal v Ústí nad Labem

Česká asociace paraplegiků – CZEPA uspořádala další seminář v rámci svého preventivního projektu BanalFatal. V úterý 2. 6. 2015 jej uvedl tým BanalFatal spolu s hercem Hynkem Čermákem na Základní škole Vojnovičova v Ústí nad Labem. Seminář pro čtyři třídy žáků ze 7., 8. a 9. tříd se uskutečnil v rámci školního projektu Týden zdraví.
 
Na semináři BanalFatal se suše neteoretizovalo. Lektorem, který vysvětlil jak zacházet s tělem a správně odhadovat nebezpečné situace byl herec, bodyguard a kaskadér Hynek Čermák. Promítaná krátká videa ze života bez obalu ukázala vznik úrazu u těch, kteří si “trochu” zariskovali… Nechybělo ani autentické vyprávění lektorky BanalFatal týmu, která je sama po úrazu páteře a míchy. Otevřeně hovořila o tom, jaké zdravotní následky úraz páteře obnáší.
 
„V ČR přibývá 150 lidí ročně, kteří si fatálně zraní páteř a zůstanou trvale na vozíku. Jsou to banální situace s fatálními následky, kterým jde v některých případech předcházet. Je třeba mluvit o možnosti zranění otevřeně, upozorňovat na křehkost těla.“ - konstatoval herec Hynek Čermák, držitel Českého lva. A před úrazy byli také žáci ZŠ v Ústí nad Labem varováni. Seminář upozornil na nebezpečí, která v létě - kdy je běžné vylézt na strom, posed, nebo si jen tak skočit z útesu do vody - hrozí. Pády jsou statisticky nejčastější příčinou úrazů páteře a míchy a nejsou doménou jen adrenalinových sportů. Častou příčinou pádu bývá např. sklizeň ovoce ze stromů, či oprava střechy nemovitosti.
 
S žáky ZŠ Vojnovičova se BanalFatal tým v posledním měsíci školního roku rozloučil po velmi živé diskusi filmovým spotem s protiúrazovou tématikou. Ten v několika minutách zachycuje častou příčinu úrazů míchy v letních měsících – náraz při skoku do vody. Věříme, že se slogan spotu: „Opravdový frajer neskáče, jak někdo píská“ připomene žákům také v době letních radovánek u vody a přispěje k jejich zodpovědnému jednání. Spot bude v letních měsících také ve vysílání České televize, která je hlavním mediálním partnerem programu BanalFatal.
 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952