15.01.2013 08:56

Příspěvek na péči - úspěná obhajoba práv klientů

Na pracovnice České asociace paraplegiků se s žádostí o konzultaci a pomoc obrací stále větší množství klientů ve věci příspěvku na péči. Mnozí z nich jsou neadekvátně zařazeni do stupně závislosti a pokouší se o nápravu, některým je příspěvek na péči (PnP) snížen z moci úřední.  Zkušenosti asociace dokládají, že požadavek klienta je ze strany Úřadu práce v 99% zamítnut. Úspěšného rozhodnutí klienti dosáhli až po vlastním odvolání podpořeném vyjádřením České asociace paraplegiků.

Reference:

  • Jsem tetraplegik (C 4-6) po skoku do vody před dvaceti lety. Příspěvek na péči, který jsem pobíral, byl i po dvou přezkoumáních stále ve III. stupni. V roce 2011 jsem se rozhodl pro další přezkoumání a opět mi byl přiznán pouze III. stupeň. Tentokrát jsem se rozhodl, že se odvolám. Obrátil jsem se tedy o pomoc na Českou asociaci paraplegiků (CZEPA). Sociální pracovnice mi velmi ochotně poradily, jakou formu by takové odvolání mělo mít a k tomu mi bylo ještě posláno vyjádření CZEPA k mému případu. Sepsal jsem odvolání, které jsem ještě pro jistotu konzultoval s CZEPA, přidal k tomu výše zmíněné vyjádření a odeslal. Po nějaké době (cca 2 měsíce) mi přišlo vyrozumění, že mému odvolání bylo vyhověno a byl mi přiznán příspěvek na péči IV. stupně. Jak se říká, ledy se prolomily, a konečně mám příspěvek na péči v takovém stupni, jaký mi vzhledem k mému postižení náleží. Chtěl bych tímto moc poděkovat sociálním pracovnicím z CZEPA za jejich ochotu a pomoc při vyřízení mého odvolání, stejně tak jako celé České asociaci paraplegiků, která za nás postižené, tak říkajíc, bojuje na všech frontách. Marek Sedlák
  • Dobrý den, tak jsem tam tedy jel (k posudkové komisi při odvolání) a dobře jsem udělal, spadl jsem znovu do čtvrtého stupně. Moc jsem vám chtěl poděkovat, protože dnes vím, že bez vás bych to nedokázal, opravdu děkuji moooc za vaší pomoc. Jakub Másílko (z moci úřední PnP snížen ze stupně IV na stupeň III; CZEPA poskytla opakované konzultace a podpůrné vyjádření pro odvolání).
  • Dobrý den, dnes mi přišlo rozhodnutí o příspěvku na péči - byl mi přiznán třetí stupeň. Dle vaší rady vše proběhlo v pořádku za což vám velice děkuji. Zárubová Mirka (žádala zvýšení PnP ze stupně II na stupeň III; CZEPA poskytla konzultace a podpůrné vyjádření k žádosti o zvýšení příspěvku).
  • Ahoj, dneska mi přišlo rozhodnutí o zvýšení příspěvku na péči ze II. na III. stupeň. Chtěla bych tímto poděkovat tobě i všem ostatním, kteří mi k tomu pomohli. Tak ještě jednou děkuji za pomoc a ochotu. S pozdravem Vendula Slabá (úřad zamítl žádost o zvýšení příspěvku; CZEPA poskytla konzultace a podpůrné vyjádření pro odvolání)

 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952