25.07.2012 15:07

Podpořte naše jednání o úhradě pomůcek

Zdeňka Faltýnková se jako odborný zástupce naší asociace a současně jako zástupce odborných společností účastní jednání na Ministerstvu zdravotnictví ČR. Jednání se momentálně týkají pomůcek, kterým bude (či nebude) doporučena úhrada zdravotní pojišťovny. Jako obvykle je to boj o zařazení každé pomůcky do číselníku, o výšku úhrady a hledání argumentů pro tento boj. Proto se na Vás obracíme s žádostí o spolupráci.
 
Úředník, který nemá praxi s vozíčkáři, nezná Vaše potřeby. V poslední době se setkáváme s "černobílým" názorem, že vozíčkář má pohybové schopnosti buď:
a) na mechanický vozík, nebo
b) na elektrický vozík, nebo
c) je ležící pacient (a pak může mít elektricky polohovatelné lůžko).  
Často se tak v praxi stane, že klient, který má mechanický vozík už nedostane vozík elektrický; či kdo má elektrický vozík nedostane elektricky polohovací lůžko apod.
 
Zástupci zdravotních pojišťoven nevnímají individuální potřeby handicapovaného člověka a prospěch jednotlivých pomůcek na Váš zdravotní stav. Že elektricky polohovatelné lůžko Vám pomáhá k samostatnému polohování a cévkování (prevence dekubitů, vyrovnání tlaku), na mechanickém vozíku rozvíjíte své zachovalé pohybové schopnosti (posilování funkčních svalových skupin, příznivý vliv na dýchání, střevní činnost a vyměšování), na elektrickém vozíku naopak šetříte dlouhodobě přetěžované horní končetiny (prevence přetěžování svalů a kloubů). 
 
Žádáme Vás o další podněty a argumenty, jaké ZDRAVOTNÍ zdůvodnění (jedná se o jednání zdravotní pojišťovnou) pro používání pomůcek ve Vašem případě vidíte Vy.
Vaše reakce, prosíme, posílejte na email: faltynkova@czepa.cz do 30. července 2012. Další jednání bude v polovině srpna t.r.
Děkujeme.
 


 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952