09.10.2014 11:01

Když je stáří výhodou, aneb slovinský Svaz paraplegiků

Zpráva o cestě zástupců CZEPA do slovinské organizace Zveza paraplegikov Slovenie (3.-5. října 2014).

Slovinsko, jeden ze států bývalé Jugoslávie, má hory, moře, vinice, pršut, 2 miliony obyvatel, cca 40 lidí, kteří každý rok (každoročně) ochrnou po poškození míchy a organizaci Zveza paraplegikov, která byla založena už v roce 1969.

Ve svých 45 letech je slovinský Svaz zasloužilým „otcem“ 9 regionálních poboček s vlastní právní subjektivitou, ve kterých aktuálně využívá služby 1035 členů. Současně je uznávanou autoritou pro vládu, ministerstva i zdravotní pojišťovny.

Personální zastoupení organizace v jediném slovinském rehabilitačním centru v Ljubljani zajišťuje včasné informování nových klientů s míšním poškozením. Členy Zveza paraplegikov se tak stává 98% nových klientů. Ti pak mohou využívat ze široké škály služeb.

Členové a klienti slovinského Zveza mohou využít poradenství v sociálně-zdravotní oblasti i v oblasti úpravy bezbariérového prostředí, čerpat osobní asistenci a službu dopravy, účastnit se vzdělávacích a sportovních aktivit.

Devět jednotlivých regionálních poboček organizace s celkem 56 zaměstnanci a 12 automobily nabízí podporu skupině vozíčkářů dané lokality, prostory pro setkávání, zájmové aktivity a výměnu zkušeností, byty či rekreačně-rehabilitační prostory a programy. Díky tomu, že slovinský Zvez je mj. přímo financován zdravotní pojišťovnou, mohou členové organizace každý rok využít 14 – 17 denní rehabilitační pobyty v některém z center organizace. V rámci organizace samozřejmě funguje podpora nových klientů prostřednictvím služebně starších a zkušenějších vozíčkářů tzv. „peer to peer“ nebo jak se říká ve slovinštině „invalidi invalidom“.

Během dvoudenní návštěvy Slovinska navštívili zaměstnanci České asociace paraplegiků – CZEPA hlavní zázemí Zveza paraplegikov v Ljubljani a regionální pobočky Dom paraplegikov Čatež (bungalovy v areálu termálních lázní), přímořský Dom paraplegikov Pacug a Dom paraplegikov Novo Město.

Domy paraplegikov Čatež a Pacug nabízejí bezbariérové ubytování s možností koupání (termální bazény v Čatež a bazén s mořskou vodou či přímo Jadranské moře ve městě Pacug). V případě volné kapacity tyto domy mohou využít i zájemci mimo členskou základnu slovinského Zveza. Během krátké doby budou bližší informace a fotografie doplněny do mobilní aplikace VozejkMap  a tím tak získáte další tipy na zahraniční dovolenou.

Na to, že mezi našimi organizacemi je rozdíl 20 let věku, nemá se Česká asociace paraplegiků za co stydět v souvislosti s širokým spektrem služeb a ojedinělých projektů, které naše asociace nabízí. Na druhou stranu máme co dohánět, a to v souvislosti s roztříštěností současného systému, kdy v České republice funguje mnoho státních zařízení a neziskových organizací pro osoby s poškozením míchy bez zastřešující organizace, která by hájila naší cílovou skupinu vůči návrhům a změnám legislativy ze strany státní správy. Pokud by v České republice fungovalo zastřešení těchto organizací jedním takovým subjektem, měli bychom v současné době skutečný přehled o celkovém počtu osob s poškozením míchy v České republice a zároveň přesné statistiky o počtu nových případů. Doposud se tudíž pohybujeme na úrovni pouhých odhadů o celkovém počtu osob s poškozením míchy.

Čeho si CZEPA u slovinských kolegů váží, je léty budované postavení v místním sociálním a zdravotním systému, které dalo podporu pro vytvoření funkční regionální sítě a partnerské postavení vůči státní správě.    

Děkujeme kolegům Zveza paraplegikov Slovenie, zejména paní Barbaře Slaček za velmi přátelské přijetí a bohatý program.

Za účastníky:

Hana Sixtová – pracovnice v sociálních službách
Dominika Horáková – sociální pracovnice
Eliška Vostřáková – grantový fundraiser
Tomáš Milon – manažer projektu Hvězdný bazar

EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI

Tato pracovní stáž byla podpořena Evropskou unií.
Název projektu: Kapacita, vzdělávání a stabilita v České asociaci paraplegiků – CZEPA.
Číslo projektu: CZ.2.17/2.1.00/36300

 

 

 

 

—————

Zpět


Fotogalerie

/album/fotogalerie/img-1531-jpg/

—————

/album/fotogalerie/dscn8754-jpg/

—————

/album/fotogalerie/dscn8809-jpg/

—————

/album/fotogalerie/img-1519-jpg/

—————

/album/fotogalerie/dscn8820-jpg/

—————

/album/fotogalerie/img-1560-jpg/

—————

/album/fotogalerie/img-20141005-091915-jpg/

—————

/album/fotogalerie/foto-pred-odjezdem-jpg/

——————————


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952