15.01.2013 20:29

Debata o intermitentní katetrizaci spinálních pacientů

Ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA spolu s významnými urology ČR a doktory na spinální problematiku veřejně debatovali v úterý 15. ledna 2013 o úhradě intermitentních katetrů pro spinální pacienty na 11. Urologickém sympoziu ve Špindlerově mlýně.

>> odborný program ke zhlédnutí

Debata začala seznámením urologické dysfunkce u pacientů po poškození míchy (tzv. neurogenní močový měchýř), dále navazovalo představením možností vyprazdňování u těchto pacientů a v neposlední řadě postup při vypisování poukazu k úhradě katetrů. 

Odborníci, kteří se tomuto specifickému problému věnují již řadu let, edukovali zúčastněné urology ze všech regionů České republiky o důležitosti předepisování katetrů spinálním pacientům.

Diskuzi podpořila Alena Jančíková, ředitelka CZEPA a spinální pacientka o své osobní bohaté zkušenosti. Uvedla: "Spinální pacienty více sužuje inkontinence než samotná imobilita. To má také dopad na jejich pracovní uplatnění a celkovou integraci. Proto je nutné brát každodenní intermitentní katetrizaci jako standard, ne jako komfort."

Všichni debatující se shodli na tom, že je za potřebí spinální pacienty vést k pravidelných kontrolám (urodynamické vyšetření, sono ledvin atd.). MUDr. Jiří Kříž upozornil na to, že na spinálních jednotkách v ČR jsou zřízeny ambulance, kam se mohou spinální pacienti se svými urologickými problémy obracet. Vzhledem k tomu, že lidí po poškození míchy stále přibývá, je nutné edukovat urology i v periférních oblastech, aby uměli na problematiku spinálních pacientů adekvátně reagovat a odborně pomoci.

Česká urologická společnost pochválila CZEPu za to, že se velkou a významnou měrou zapříčinila o legislatviní ukotvení stoprocentní úhrady potahovaných intermitetních katetrů pro muže a ženy s platností od 1.4.2012.

Debaty se zúčastnili:

člen České urologické společnosti Prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc
člen České urologické společnosti Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D.
urolog z Českých Budějovic MUDr. Jaroslav Ženíšek
urolog z Prahy MUDr. Libor Zámečník, Ph.D
primář spinální jednotky FN Motol MUDr. Jiří Kříž, Ph.D.
primářka spinálního oddělení RÚ Hrabyně MUDr. Hana Weissová
řediteka České asociace paraplegiků Alena Jančíková

Velké díky patří firmě Coloplast, která tuto debatu zorganizovala a finančně podpořila.

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952