23.04.2013 12:30

CZEPA a její pomoc v terénu

 

Osmnáctý duben 2013 se stal pro tetraplegika Marka Sedláka, alias Skipa, radostným dnem, kdy téměř po dvou letech různých problémů konečně usedl do svého nového vozíku Voyager s pevnou zádovou opěrkou JAY 3. Právě nastavení těžiště vozíku spolu se zádovou opěrkou umožní Markovi postupně zlepšovat pozici sedu a zároveň co nejsnadněji a bezpečně ovládat vozík.

Zdeňka Faltýnková z asociace CZEPA spolu s novým technikem a konzultantem společnosti Medicco  Pavlem Kočím si opět ověřili v praxi, jak užitečná je týmová spolupráce terapeuta (fyzioterapeuta či ergoterapeuta) a technického pracovníka při výběru a také vyhovujícím nastavení vozíku. Terapeut je znalý funkční kapacity klienta, možností vzpřímeného sedu a způsobu ovládání vozíku, a také zná „chování“ jeho těla v klidu a při pohybu na vozíku. Technik pak umí poradit, který vozík je pro potřeby klienta dostatečně variabilní, aby byla možnost postupně jednotlivé komponenty průběžně nastavovat včetně pevné zádové opěrky.

Vyhovující vzpřímená a především bezpečná a stabilní pozice sedu ve vozíku a zároveň maximální soběstačnost vozíčkáře bývá obvykle kompromisem zvláště u tetraplegiků. Proto s nově nastaveným sedem si musí klient vyzkoušet jednotlivé každodenní činnosti přímo doma včetně nastavení těžiště vozíku vzhledem k terénu, na kterém se nejčastěji samostatně pohybuje.

Největší radostí proto pro nás byla večerní SMS od Skipa „ Hlásím, že se mi skvěle sedí i jezdí. Díky moc“. A to je od Skipa  opravdu jako vyznamenání, kterého si ceníme a máme velikou radost! 

Zdeňka Faltýnková

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952