28.03.2015 20:21

Cenu Rafael obdržel projekt VozejkMap

V rámci konference INSPO obdržela Česká asociace paraplegiků – CZEPA v sobotu 28. března 2015 cenu Rafael. Byla jí udělena za projekt VozejkMap, mapu bezbariérových míst s navigací. Nadace Vodafone ji udělila poprvé, společně s finančním darem 300 000Kč. Ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal ji předal zástupci České asociace paraplegiků – CZEPA administrátorovi portálu VozejkMap Stanislavu Kubíkovi.

Oceněný projekt VozejkMap je databází bezbariérových míst nejen v ČR. Lze na ni přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní www.vozejkmap.cz. Data do aplikace vkládají vozíčkáři a před zveřejněním jsou ověřována administrátorem portálu.  VozejkMap pomáhá vyhledat bezbariérová místa, ta je možno vyhledávat pomocí předdefinovaných filtrů, či zadaných textů. Díky GPS lokalizaci funguje k zadanému cíli také navigace a dává tím  vozíčkářům svobodu k pohybu také v neznámé lokalitě.

Rafael, cena Nadace Vodafone, je oceněním za využití informačních a komunikačních technologií (ICT) inovativním způsobem, s dopadem na zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením.  Autorem fyzické podoby ceny je přední český sklářský akademický sochař Marian Karel. Ručně broušený skleněný válec z optického skla, v půli rozříznutý platinovou vrstvou, vytvořil sklářský výtvarník Jan Frydrych. Designový artefakt zrcadlí oku logo Ceny Nadace Vodafone Rafael, vypískované na vnějším plášti válce. Dokonale čistý, lesklý tvar vyzařuje nový rozměr a podle barvy pozadí předmětu nečekaně promítá i další barevná pojetí.

„Velmi si považujeme této ceny. Každým rokem aplikaci inovujeme a hledáme nové nápady, jak aplikaci VozejkMap dále rozvíjet. Aplikace doprovází vozíčkáře nejen na cestách, ale má sloužit také k tomu, ale vytáhla ven také ty, kdo si ještě díky špatným zkušenostem s bariérami na cesty vůbec netroufají,“ řekla ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA ředitelka Alena Jančíková, která je sama vozíčkářka.

Rafael, cena Nadace Vodafone, byla udělena České asociaci paraplegiků  - CZEPA na 15. konferenci INSPO 28. března 2015 v Kongresovém centru Praha. Oceněným počinem za využití ICT a inovaci pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením byl odbornou porotou Nadace Vodafone zvolen projekt VozejkMap.

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952