08.12.2015 11:27

Bydlení pro tetraplegiky (aneb co máme za sebou a co před sebou)

V roce 2012 se České asociaci paraplegiků - CZEPA podařilo vyjednat s Magistrátem hl. m. Prahy podporu projektu "Bydlení pro tetraplegiky" a CZEPA tak získala dvouletou nájemní smlouvu na jeden bezbariérový byt 3kk v Hornomlýnské ulici v Praze 4. Cílem uvedeného projektu je dát možnost samostatného bydlení lidem, kteří se po úraze páteře a poškození míchy pohybují na vozíku. Projektu se účastní lidé s ochrnutím dolních i horních končetin, kteří jsou v produktivním věku a chtějí si vyzkoušet žít nezávisle na péči svých stárnoucích rodičů či sbírají odvahu k samostatnému bydlení mimo pobytové sociální služby. Klient si sám zajišťuje a koordinuje osobní asistenci; CZEPA klienty provází, poskytuje konzultace a odborné poradenství.
 
Magistrát hl. m. Prahy projekt podpořil opakovaně, když v roce 2014 nájemní smlouvu pro asociaci prodloužil. A my jednáme a věříme v další prodloužení smlouvy i v termínu března 2016. 
 
 
V projektu se dosud vystřídalo 6 klientů, které účast posunula v jejich nelehké životní situaci dál.
Klient D.P. přešel do bytové jednotky v domě s pečovatelskou službou v místě svého bydliště.
Klient V.N. získal nájemní smlouvu v bytě zvláštního určení.
Klient T.P. se vrátil k rodičům, ale do roka získal byt zvláštního určení, o který v průběhu účasti v projektu požádal.
Klient A.Z. přešel do běžného podnájmu podle vlastního výběru.
Klient O.P. podal žádost o byt zvláštního určení, jeho žádost je schválena a čeká na nabídku bytu.
Klientka J.P. svou bytovou situaci aktuálně řeší.
 
"Alčo hlavně tobě děkuju, žes do mě už dlouho dopředu hučela a přesvědčovala, ať něco podobného zkusím sám. … Nebýt toho, ještě teď smrdím u rodičů a čekám, až jim definitivně prdne v zádech a pro mě si přijede nějaká kára a odveze na LDNku... Zdeňce Faltýnkové moc děkuju za pomoc s výběrem vozíku, zádovky a hlavně tu nekonečnou anabázi s podprdelníkama, co se mnou  absolvovala. Hanko tobě děkuju za trpělivost se mnou, papírováním okolo bytu... Domčo, … děkuju ti za pomoc se sháněním vlastního bytu, všechny  ty podpory, doporučení a potvrzení, díky kterým se to dotáhlo do šťastného konce. Nic z toho co píšu, by se nestalo nebýt skvělého projektu Hornomlýnská. Nebudu se rozepisovat, co všechno jsem se tam naučil. Byly by to hlavně spousty nesmyslů, pro Pražáky běžných, jako třeba cestovat MHD, vymýšlet, co koupit k večeři, nebo nezabloudit v obchoďáku. To hlavní, nejdůležitější a aspoň pro mě určitě na celém projektu nejpřínosnější je, že jsem zjistil, že to jde. Není to jednoduché, ale jde to."
 
V. N., absolvent projektu Bydlení pro tetraplegiky, květen 2015
 
"Byla to pro mě velká příležitost a zkušenost, vyzkoušet si, co všechno zvládnu, a do jaké míry potřebuji cizí pomoc.
Dnes se cítím sebevědomější a díky tomuto projektu jsem rychleji překonal svůj hendikep a "postavil se na vlastní nohy".
 
T.P., absolvent projektu Bydlení pro tetraplegiky, prosinec 2015
 
Projekt Bydlení pro tetraplegiky aktuálně přijímá zájemce o účast v projektu. Bližší informace získáte na tel. 775 980 952 či na emailu czepa@czepa.cz.
 

 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952