27.08.2019 17:25

Bojujeme za pozitivní legislativní změny

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, která je členskou organizací Pacientské rady MZČR, vybojovala zvýšení úhrad či množstevních limitů několika zdravotnických prostředků v rámci novelizace zákona 48/1997 Sb. Zlepšení pacienti pocítí od 1. 12. 2019. Ale bojujeme dál.

Bohužel důsledkem pozitivních změn je i změna negativní, a to je výpadek tzv. bílého programu z úhrad zdravotními pojišťovnami od 1. 8. 2019. Proto CZEPA usiluje o návrat především toaletních vozíků zpět do kategorizačního stromu a úhrad ze zdravotního pojištění. Nicméně jsme přesvědčeni, že na úhradách „bílého programu“ by se měla podílet obě ministerstva, neboť jde o zdravotnické prostředky a pomůcky na zdravotně sociálním pomezí. Proto CZEPA, prostřednictvím Zdeňky Faltýnkové, členky Komise pro katalogovou a úhradovou regulaci, iniciovala jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí s cílem zajistit opětovnou úhradu těchto, pro samostatný život vozíčkáře, nezbytných pomůcek.


Nejde o jednoduchý proces, je třeba přesně specifikovat i odůvodnit, proč má k úhradám docházet z obou resortů a jakým způsobem. První jednání proběhnou již začátkem září a my doufáme, že se podaří, aby tyto zdravotnické prostředky a pomůcky byly v brzké době opět hrazeny v rozsahu, jak tomu bylo dříve.

O dalším vývoji vás budeme informovat, sledujte naše stránky a Facebook.

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952