01.08.2014 16:03

BanalFatal! - Opravdový frajer neskáče, jak někdo píská

Pokud za nadpisem budete hledat jen suchou poučku, tak se pletete. Léto je v plném proudu a bohužel i plné skoků do vody na neznámých a nepřehledných nebo riskantních místech. Symbol léta, potřeba pořádně se odvázat na prázdninách, symbol všech reklam na zmrzlinu a chlazené nápoje, takhle zkrátka vypadá sexy léto. Jenže!...
 
Většinou pod vlivem alkoholu stačí jednou skočit po hlavě, narazit hlavou o dno, či jinou nečekanou překážku a fatálně si tak poranit míchu. Následky, to znamená ochrnutí, jsou trvalé a nevratné. Varující filmový spot z dílny týmu Marka Dziuby, pod režií Jana Těšitele, má právě pomoci v prevenci úrazů páteře a míchy. Je paradoxní, že právě výrobu takového spotu si zařídili sami vozíčkáři. Chtějí upozornit mladé lidi, ať neskáčou v neznámých vodách, ať neskáčou do vody po hlavě. Ale hlavně, ať se nenechají vyprovokovat ke skoku, pokud neumí skutečně správně skákat.
 
Ředitelka České asociace paraplegiků-CZEPA Alena Jančíková, vozíčkářka, projektem upozorňuje na stále stejné okolnosti příčin úrazů: „Lidé si neuvědomují následky, jak banální situace jako je skok do vody, mohou mít fatální následky. Z praxe známe absurdní příklady. Lidé skáčou do svých zahradních bazénků nebo na místech, kde vůbec netuší, jak hluboká tam voda je“.
 
CZEPA spotem odstartovala preventivní program úrazů páteře a míchy s názvem BanalFatal!
 
Program je doplněn o semináře, které budou na podzim 2014 v šesti krajích. Účelem je edukovat pedagogy o možných úrazech. Lektorem je herec a kaskadér Hynek Čermák. Ten si ve spotu sice skokana do vody nezahrál, ale můžete ho vidět živě vyprávět, jak lze bezpečně riskovat a užít si adrenalin, pokud na seminář přijdete. Stačí sledovat preventivní program na webu: banalfatal.cz.
 
Jmenovaný spot o frajerském skoku do vody, nekončí dobře. Je to jeden z mnoha příběhů, o kterých by mohli vozíčkáři vyprávět. V České republice přibývají 3 vozíčkáři týdně. Každý rok se spinální jednotky a organizace CZEPA musí postarat o 150 nových vozíčkářů. Spot byl natočen za laskavé podpory Ministerstva zdravotnictví ČR a dostanou ho účastníci seminářů prevence, poběží v médiích. Ihned je k vidění na FB a webu preventivního programu Banal-Fatal.
 

—————

Zpět


Kontakt

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Dygrýnova 816/8
Praha 14 - Černý Most
198 00

Provozní doba:
po - pá: 8:00 - 16:00 hod.


+420 775 980 952