Startovací bydlení pro vozíčkáře

Cílem „Startovacího bydlení“ je pomoc ochrnutým lidem krátce po úrazu páteře a poškození míchy a vyřešit dočasně jejich bydlení.

Vzhledem k tomu, že současná legislativa neumožňuje vyřídit příspěvky pro úpravu vlastního bydlení před ukončením hospitalizace v nemocnici a rehabilitačním ústavu, opouští je mnozí klienti s těžkým pohybovým postižením v době, kdy nemohou mít ještě doma provedeny bezbariérové úpravy. Často jsou pak nuceni odcházet do pobytových sociálních služeb. Jen v plně bezbariérovém prostředí následně lze využít a rozvíjet schopnosti a dovednosti nabyté během rehabilitace, proto nabízíme ve startovacím bydlení podmínky pro Váš návrat do aktivního života.

KDE: Praha 10, Počernická 64, objekt Bytový dům Malešice

BYTY: 5 bytů 2+kk, s plochou cca 44,3 m² (ve 4., 5., 6., 7., a 9. podlaží)

POPIS: byty mají bezbariérový přístup (3 výtahy) a jsou vybaveny pro uživatele na vozíku: koupelna se sprchovým koutem, toaleta, polohovací postel, uzpůsobená kuchyňská linka se spotřebiči (varná deska, elektrická konvice, lednice, mikrovlnná trouba, pračka).  K dispozici též bezbariérově přístupné sklepní kóje k uskladnění věcí. V domě jídelna.

LOKALITA: v bezprostředním okolí domu Poliklinika Malešice (Plaňanská ulice) s lékařskou pohotovostní službou a nonstop lékárnou; dále obchody, pošta, banka, dostupná kvalitní rehabilitace a další služby

DOPRAVA:  bezbariérové autobusové linky MHD s dojezdem na bezbariérové stanice metra (trasa A - Skalka, Strašnická, trasa C - Florenc)

CENA: nájemné 60Kč/m² + energie a služby (celková cena za  nájem a služby cca do 6.300 Kč), vratná kauce 10.000 Kč 

NÁJEMNÍ SMLOUVA: na dobu určitou, max. však 1 rok

Komu je nabídka určena?

 • osobám s poškozením míchy
 • byty jsou vhodné pro pobyt jedné až dvou osob
 • byty nejsou určeny pro trvalé bydlení

Zájemce musí současně splnit všechny následující podmínky

 • vyplnit elektronický formulář žádosti - viz. https://goo.gl/forms/h72p7hkyA1
 • členství v České asociaci paraplegiků - CZEPA
 • trvalé bydliště na území ČR
 • nezbytná schopnost plnění finančních závazků (z titulu podnájemní smlouvy nelze čerpat příspěvek na bydlení)
 • zřízené pojištění občanské odpovědnosti  
 • na žádost pracovníků CZEPA poskytnout aktuální lékařskou zprávu o zdravotním stavu (např. propouštěcí z RÚ)

Další informace:

 • Z hygienických důvodů polohovací lůžko neobsahuje matraci. Klient projektu má možnost prostřednictvím CZEPA odkoupit za zvýhodněných podmínek novou antidekubitní matraci (která zůstane v jeho osobním vlastnictví) nebo využívat (přivést si) matraci vlastní.
 • Služby osobní asistence v projektu startovacího bydlení nejsou zahrnuty.
 • V rámci poradenských služeb jsou pracovnice České asociace paraplegiků - CZEPA připraveny poskytnout kontakty na poskytovatele osobní asistence, pečovatelské služby, domácí zdravotní péče či jiných sociálních služeb.
 • Nabízíme odborné sociální poradenství pracovnic České asociace paraplegiků – CZEPA.
 • Povinností uživatele startovacího bydlení je aktivní spolupráce na řešení jeho stabilní bytové situace v průběhu trvání podnájemní smlouvy.

Vážný zájemce o účast v projektu musí vyplnit elektronický formulář. Poté bude pracovnicemi CZEPA kontaktován. Pokud nemáte přístup na internet, spojte se s námi telefonicky.  

Leták projektu Startovací bydlení ke stažení /PDF, 635 kB/

Reportáž ČT o Startovcím bydlení ze dne 22. 12. 2015.

 

Reference Jakuba Thiemeho (4.2.2017)

"Chtěl bych poděkovat organizaci CZEPA za možnost využití startovacího bydlení ihned po mém návratu z lékařských zařízení. Umožnilo mi to brzké zapojení do běžného života. Měl jsem sice obavy, zda dokáži žít samostatně a vše si obstarat bez pomoci druhých. Zjistil jsem však, že v dané lokalitě je vše přizpůsobené pro vozíčkáře, a tak nebyl žádný problém s mým osamostatněním. Kolem Bytového domu se nachází veškeré potřebné služby, jako například pošta, banka, restaurace, supermarkety, ale i zastávka MHD nebo poliklinika s nonstop lékárnou. V dané lokalitě jsou k dispozici parkovací místa pro vozíčkáře. Prahu hodnotím jako místo vhodné pro tyto začátky, z hlediska široké nabídky rehabilitací či sportovního vyžití, ale také pro možnost vyplnění volného času, mnoho míst je bez problému přístupných. Je zde i mnoho pracovních příležitostí. Co se týče bydlení v Bytovém domě konkrétně, hodnotím jej také kladně. Lokalita je klidná, přes vrátnici v domě se nedostane nikdo cizí, takže není třeba ani takovýchto obav. Byt je dostatečně velký pro dvě osoby a vybavení naprosto vyhovující. Na závěr bych chtěl říci, že není třeba se obávat a určitě jít samostatně bydlet co nejdříve." 

 

 

Děkujeme za podporu:

Městská část Praha 10