Startovací bydlení pro vozíčkáře

Cílem „Startovacího bydlení“ je pomoc ochrnutým lidem krátce po úrazu páteře a poškození míchy a vyřešit dočasně jejich bydlení.

Vzhledem k tomu, že současná legislativa neumožňuje vyřídit příspěvky pro úpravu vlastního bydlení před ukončením hospitalizace v nemocnici a rehabilitačním ústavu, opouští je mnozí klienti s těžkým pohybovým postižením v době, kdy nemohou mít ještě doma provedeny bezbariérové úpravy. Často jsou pak nuceni odcházet do pobytových sociálních služeb. Jen v plně bezbariérovém prostředí následně lze využít a rozvíjet schopnosti a dovednosti nabyté během rehabilitace, proto díky podpoře MČ Praha 10 od roku 2016 nabízíme ve startovacím bydlení podmínky pro Váš návrat do aktivního života.

KDE: Praha 10, Počernická 64, objekt Bytový dům Malešice

BYTY: 5 bytů 2+kk, s plochou cca 44,3 m² (ve 4., 5., 6., 7., a 9. podlaží)

POPIS: byty mají bezbariérový přístup (3 výtahy) a jsou vybaveny pro uživatele na vozíku: koupelna se sprchovým koutem, toaleta, polohovací postel, uzpůsobená kuchyňská linka se spotřebiči (varná deska, elektrická konvice, lednice, mikrovlnná trouba, pračka).  K dispozici též bezbariérově přístupné sklepní kóje k uskladnění věcí. V domě jídelna.

LOKALITA: v bezprostředním okolí domu Poliklinika Malešice (Plaňanská ulice) s lékařskou pohotovostní službou a nonstop lékárnou; dále obchody, pošta, banka, dostupná kvalitní rehabilitace a další služby

DOPRAVA:  bezbariérové autobusové linky MHD s dojezdem na bezbariérové stanice metra (trasa A - Skalka, Strašnická, trasa C - Florenc)

CENA: nájemné 60Kč/m² + energie a služby (celková cena za  nájem a služby cca do 6.300 Kč), vratná kauce 15.000 Kč 

NÁJEMNÍ SMLOUVA: na dobu určitou, max. však 1 rok

Komu je nabídka určena?

 • osobám s poškozením míchy
 • byty jsou vhodné pro pobyt jedné až dvou osob
 • byty nejsou určeny pro trvalé bydlení

Zájemce musí současně splnit všechny následující podmínky

 • vyplnit elektronický formulář žádosti - viz. https://goo.gl/forms/h72p7hkyA1
 • členství v České asociaci paraplegiků - CZEPA
 • trvalé bydliště na území ČR
 • nezbytná schopnost plnění finančních závazků (z titulu podnájemní smlouvy nelze čerpat příspěvek na bydlení)
 • zřízené pojištění občanské odpovědnosti  
 • na žádost pracovníků CZEPA poskytnout aktuální lékařskou zprávu o zdravotním stavu (např. propouštěcí z RÚ)

Další informace:

 • Z hygienických důvodů polohovací lůžko neobsahuje matraci. Klient projektu má možnost prostřednictvím CZEPA odkoupit za zvýhodněných podmínek novou antidekubitní matraci (která zůstane v jeho osobním vlastnictví) nebo využívat (přivést si) matraci vlastní.
 • Služby osobní asistence v projektu startovacího bydlení nejsou zahrnuty.
 • V rámci poradenských služeb jsou pracovnice České asociace paraplegiků - CZEPA připraveny poskytnout kontakty na poskytovatele osobní asistence, pečovatelské služby, domácí zdravotní péče či jiných sociálních služeb.
 • Nabízíme odborné sociální poradenství pracovnic České asociace paraplegiků – CZEPA.
 • Povinností uživatele startovacího bydlení je aktivní spolupráce na řešení jeho stabilní bytové situace v průběhu trvání podnájemní smlouvy.

Vážný zájemce o účast v projektu musí vyplnit elektronický formulář. Poté bude pracovnicemi CZEPA kontaktován. Pokud nemáte přístup na internet, spojte se s námi telefonicky.  

Leták projektu Startovací bydlení ke stažení /PDF, 635 kB/

Reportáž ČT o Startovcím bydlení ze dne 22. 12. 2015.

 

Reference Jakuba Thiemeho (4.2.2017)

"Chtěl bych poděkovat organizaci CZEPA za možnost využití startovacího bydlení ihned po mém návratu z lékařských zařízení. Umožnilo mi to brzké zapojení do běžného života. Měl jsem sice obavy, zda dokáži žít samostatně a vše si obstarat bez pomoci druhých. Zjistil jsem však, že v dané lokalitě je vše přizpůsobené pro vozíčkáře, a tak nebyl žádný problém s mým osamostatněním. Kolem Bytového domu se nachází veškeré potřebné služby, jako například pošta, banka, restaurace, supermarkety, ale i zastávka MHD nebo poliklinika s nonstop lékárnou. V dané lokalitě jsou k dispozici parkovací místa pro vozíčkáře. Prahu hodnotím jako místo vhodné pro tyto začátky, z hlediska široké nabídky rehabilitací či sportovního vyžití, ale také pro možnost vyplnění volného času, mnoho míst je bez problému přístupných. Je zde i mnoho pracovních příležitostí. Co se týče bydlení v Bytovém domě konkrétně, hodnotím jej také kladně. Lokalita je klidná, přes vrátnici v domě se nedostane nikdo cizí, takže není třeba ani takovýchto obav. Byt je dostatečně velký pro dvě osoby a vybavení naprosto vyhovující. Na závěr bych chtěl říci, že není třeba se obávat a určitě jít samostatně bydlet co nejdříve." 

Reference Stanislava Hájka (23. 10. 2018)

Po úrazu jsem se vrátil zpět k mámě, kde se sice v rámci možností dalo fungovat, ale vzhledem k tomu, že dům je pro mě na špatně přístupném místě, bylo to dost omezující. Dostal jsem se jen pár metrů před domem což nebylo do budoucna moc dobré. Na začátku projektu, vzhledem k tomu že jsem z vesnice, jsem se trošku bál velkého města a toho že přišlo hodně zodpovědnosti, práce atd... ten návrat do opravdového života. Bylo hodně zařizování, ale ten jeden rok bohatě stačil na přípravu dalšího života. I když jsem z toho na začátku měl trošku obavy. Při ukončení smlouvy jsem už měl zařízený další byt, který je víceméně bezbarierový. Přístup zaměstnanců hodnotím velmi kladně, se vším byli ochotni pomoct. Největší přínos projektu vidím v tom že to člověka dokáže postavit na vlastní nohy“.

Reference Lukáše Lorence (25. 3. 2019)

"Dnes mohu říct, že projekt Startovací bydlení byl pro mě tou nejlepší volbou ihned po návratu z rehabilitačního ústavu, protože byt je plně přizpůsobený i potřebám kvadruplegika, což se o předchozím bytě říct nedalo. V domě nebyl ani výtah. Děkuji celé organizaci CZEPA za podání pomocné ruky při návratu do běžného života.”

 

 

Děkujeme za podporu:

Městská část Praha 10  
     

 

“Dnes mohu říct, že projekt Startovací bydlení byl pro mě tou nejlepší volbou ihned po návratu z rehabilitačního ústavu, protože byt je plně přizpůsobený i potřebám kvadruplegika, což se o předchozím bytě říct nedalo. V domě nebyl ani výtah. 
Během roku jsem měl dostatek času v plně bezbariérovém prostředí zapracovat na soběstačnosti a udělat si s partnerkou jasnou představu o podobě budoucího bydlení. S pomocí CZEPA jsem měl možnost se víc zorientovat v sociální oblasti a dokonce si kdykoli půjčit auto s ručním řízením a vrátit se tak za volant. V tomhle všem byl pro mě tento projekt zásadní. 
Děkuji celé organizaci CZEPA za podání pomocné ruky při návratu do běžného života.”